Dekorativa pelare från Berns Salonger
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PELARE, 2 st, bemålade, gjutjärn, höjd 195 cm, vikt vardera ca 60 kg.
Proveniens:
Pelarna, två av ursprungligen åtta, kommer från gamla restaurant Hamburger Börs och har stått som dekorationer dels i Moriska Caféet fram till och med 1920-talet och sedermera även i Stora matsalen med cabaréscenen framtills huset revs 1971.
Pelarna göts hos Meyers Styckgjuteri. Där göts även statyn föreställande Konung Gustaf III som står på Skeppsbron i Stockholm. Nuvarande ägare till pelarna tillhör familjen som ägde restaurant Hamburger Börs från
1920-talet fram till 1960, då familjen von Arnold övertog driften.
162111
2012-12-08