Reseskrivschatull Greve Arvid von Posse

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RESESKRIVSCHATULL, Greve Arvid Von Posse, England, 1800-talets andra hälft, läderklätt etui, locket med monogram AP under grevlig krona, märkt i guld "Chubb & Son Makers, under lock inredning med skrivplats, pennfodral, bläckhorn, dagbok och kassabok, allt i läder, lås och beslag av mässing, låset märkt "Chubb & Son Makers" samt "Chubb Patent 731687", höjd 15, 39x25 cm

PROVENIENS: Greve Arvid Posse (1820-1901), statsminister 1880-83

Slitage och skador

162939

2012-12-13