Rembrandt etsning
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
REMBRANDT (1606-1669): Jan Uytenbogaert "The Goldweigher", 1639, signerad och daterad i plåten Rembrandt f. 1639, etsning, 25x20,4 cm, avdrag med "Baillie reworks",
LITTERATUR: Bartsch 281, Björklund and Barnard 39-D
Baksidan delvis med rester av påklistrat papper, diagonal ytrispa från vågens övre del till penningpåsen i pojkens händer - triangulärt hål (ej pappersförlust) på Jannes päls, korta revor i höger kant, andra mindre skador. Synlig plåtkant i vä-, övre o nedre del.
163028
2012-12-15