Rembrandt etsning

Rembrandt etsning
Rembrandt etsning
Rembrandt etsning
Rembrandt etsning
Rembrandt etsning
Rembrandt etsning

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

REMBRANDT (1606-1669): Jan Uytenbogaert "The Goldweigher", 1639, signerad och daterad i plåten Rembrandt f. 1639, etsning, 25x20,4 cm, avdrag med "Baillie reworks",
LITTERATUR: Bartsch 281, Björklund and Barnard 39-D

Baksidan delvis med rester av påklistrat papper, diagonal ytrispa från vågens övre del till penningpåsen i pojkens händer - triangulärt hål (ej pappersförlust) på Jannes päls, korta revor i höger kant, andra mindre skador. Synlig plåtkant i vä-, övre o nedre del.

163028

2012-12-15