Sengustavianska stolar

Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

STOLAR, 6 st., sengustavianska stockholmsarbeten, samtliga med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskurna, Hepplewhite-modell med genombruten sköldformad rygg och profilerad framsarg, bemålade
PROVENIENS: Carlsbergs herrgård, Östergötlands län
Åsby herrgård, Västmanlands län

En rygg med lagning

163618

2012-12-18