Spegel stockholmsarbete i transition

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i transition, märkt med Stockholms hallstämpel 1777, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av blomster, lagerfestoner, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, varav ett fasetterat, 111x48,5 cm
PROVENIENS: Carlsbergs herrgård, Östergötlands län
Åsby herrgård, Västmanlands län

Dekorskador, lagning

163619

2012-12-18