Spegel stockholmsarbete i transition
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i transition, märkt med Stockholms hallstämpel 1777, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av blomster, lagerfestoner, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, varav ett fasetterat, 111x48,5 cm
PROVENIENS: Carlsbergs herrgård, Östergötlands län
Åsby herrgård, Västmanlands län
Dekorskador, lagning
163619
2012-12-18