Appliquer empirestil

Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil
Appliquer empirestil

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

APPLIQUER, 1 par, silver, med finska kontrollstämplar, empirestil, sannolikt Finland/Ryssland, för tre ljus vardera, form av Minerva maskaroner krönta av ugglor, utsvängda ljusarmar med akantus, avslutande palmetter, bladhölstrade ljuspipor, total vikt 5200 g, höjd 42 cm
LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför snarlik applique utförd i S:t Petersburg omkring 1805 i förgylld brons, sidan 112, bild 499

Smärre lagningar, skruvar saknas

163703

2012-12-19