Fartygsmodell
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FARTYGSMODELL, amerikanska clippern - tremastade fullriggaren "Red Jacket", omkring 1900-talets första del, träsegel, l. ö. a. 64 cm, i glasmonter
HISTORIK: Red Jacket byggdes av George Thomas, Rockland, Maine, sjösatt 1853, som ett av de största och snabbaste skeppen dittills
Smärre skador
163833
2013-03-23