Spegel gustaviansk av Carl Cossar

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete av Carl Cossar (mäster i Stockholm 1791-1827), märkt CC, Stockholms hallstämpel 1793, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, fasetterat och kvicksilverfolierat glas, 130x70 cm

Smärre dekorskador, över- och understycke saknas

163930

2012-12-26