Två spel från 1800-talet
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEL (2). LA ROSIERE. Amusement de sociéte. Paris (chez le Fuel, libraire editeur) ca 1810-20. Komplett spel 24 handkolorerade graverade kort, varje kort ca 12x7,5 cm. Med tryckta regler. I originalask med graverad titel. Titel på regler: "Jeu de la rosière".
RIDDARESPELET eller Tornerarne. Ridderspillet eller Turnererne, ca 1840. Vikbar delvis handkolorerad litograferad spelplan, ca 28x34,5 cm.Med 2 tärningar i sten. I originalask, locket med kolorerad litograferad titel.
GRATULATIONSMÄRKEN, BOKMÄRKEN, bl.a. med text "Min hjertliga lyckönskan" mm, lösa och i ark (ca 25 små)
Nötta, några mindre skador, bl.a. på askarna, ngt fläckade
164624
2013-01-07