Pokal med lock 1700-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POKAL med lock, möjligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal, graverad vapendekor höjd 40 cm
PROVENIENS: Ägarlängd Otto Wellingk (1649-1708) - O Hiliana (1697-1766) gift med Sven Lagerberg (1672-1740) - Anna Christine Lagerberg (1728-1803) gift med Nils Palmstierna (1696-1766) - Måns Palmstierna (1753-1815) - Carl Otto Palmstierna (1790-1878) - CFH Palmstierna (1823-1896) - Erik Palmstierna (1877-1959) - CF Palmstierna (1903-) - Margareta Palmstierna (1960-)
Lagningar, botten med omfattande lagningar på ditsatt glasplatta
165874
2013-01-20