Chiffonjé stockholmsarbete i Karl Johan
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CHIFFONJÉ, stockholmsarbete i Karl Johan, tillskriven Magnus Samuel Kihlander (mästare i Stockholm 1801-1821), fanerad med mahogny, linjeornamentik i lönn, stolparna med solfjäderdekor, kanten med skuren dekor av tandsnitt, förgyllda nyckelskyltar i form av ymninghetshorn, klaff med lådinredning och spegel, dragknoppar i ben, höjd 129,5, 121x54 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför byrå signerad Magnus Samuel Kihlander sidan 211
Lagningar, smärre skador och kompletteringar, samtida men ej ursprungliga nyckelskyltar
165943
2013-01-20