Drocourt reseur

Drocourt reseur
Drocourt reseur
Drocourt reseur
Drocourt reseur
Drocourt reseur
Drocourt reseur
Drocourt reseur
Drocourt reseur

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

DROCOURT RESEUR, (verksamma omkring 1860-89), Paris, märkt i verket, verk av mässing med hel- och halvslag på spiralfjäder, repetition samt väckning, nr 11477, spetstandsankargång, vit emaljurtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, märkt G.W. Linderoth, Stockholm, liten tavla med arabiska siffror för väckning, infattade i förgylld mässing, ovalt fodral av förgylld mässing och slipat glas, rikligt graverad dekor av blommor mm, höjd 14 cm, med numrerad originalnyckel i skinnklätt transportfodral

Slagfjädern av, transportfodralet med smärre skador

166024

2013-04-20