Yoshitoshi träsnitt

Yoshitoshi träsnitt
Yoshitoshi träsnitt
Yoshitoshi träsnitt
Yoshitoshi träsnitt

Klubbat för:

7 400 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

YOSHITOSHI, Kinzaburo Tsukioka, (1839-1892): Soso crossing the Yangzi river on the night before the decisive battle of the red cliffs, ur serien 100 aspects of the moon, signerad Yoshitoshi, förläggare Akiyama Buemon oktober 1885, 33x22,5 cm, oramad, avbildad i Ronin Gallery: 100 views of the moon by Yoshitoshi, sid 3, bild 4
Proveniens: Auktionsverkets kvalitetsauktion V-83

Kuntoraportti

166084

Päivämäärä:

2013-02-03