Katsukawa Shunsen träsnitt

Katsukawa Shunsen träsnitt
Katsukawa Shunsen träsnitt
Katsukawa Shunsen träsnitt
Katsukawa Shunsen träsnitt

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SHUNSEN, Katsukawa (1762-c.1830): Scen ur Chusingura, akt 8 (De 47 samurajerna), träsnitt, oban ca 33x22,5 cm, oramad
Proveniens: Auktionsverket 17/6 1986, nr 1262

Fläckar, slitage, lagad marginal, påskrift a tergo

166118

2013-02-03