Etsningar Heland

Etsningar Heland
Etsningar Heland
Etsningar Heland
Etsningar Heland

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ETSNINGAR, 1 par, "Utsigt af Forsmarck ifrån Bruks-arbetarenas ladugård" samt "Utsigt af Forsmarks bruk från Nedra Hammaren", Martin (Mårten) HELAND (1765-1814), ritat efter naturen af E Martin/ritad af E. Martin, 37x51,5 resp 40x59 cm,
MARTIN (MÅRTEN) HELAND (1765-1814), Martin Heland, en av de främsta av 1700-talets svenska akvarellister och gravörer fick sin skolning för Masreliez samt Elias och Johan Fredrik Martin.

Fläckar, skador

166853

2013-02-01