Anders Zorn etsning "Prins Eugen"

 Anders Zorn etsning
 Anders Zorn etsning
 Anders Zorn etsning
 Anders Zorn etsning
 Anders Zorn etsning
 Anders Zorn etsning

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ZORN, Anders (1860-1920): Prins Eugen, 1904, signerad, etsning, 14x10 cm, dedikation "Mora d. 18 feb 1910 Från Eugen", proveniens: Gåva från Prins Eugen till Erik Axel Karlfeldt
LITTERATUR: Asplund 58, Hjert & Hjert 41, ZG 58 2/2 état, sällsynt.
Tryckplåten var i Prins Eugens ägo innan den förstördes.

Gulnad

168557

2013-02-07