Petter Lundmarck herrfickur silver

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LUNDMARCK, P (Petter L. verksam från 1769), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 16, spindelgång, slät boett av silver, stämplad N (1771), DMP (Jacob Kock, 1737-1805), Stockholm, diameter 62 mm

Urtavlan med obetydliga skador, obetydliga bucklor

168937

2013-04-20