Petter Lundmarck herrfickur silver
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUNDMARCK, P (Petter L. verksam från 1769), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 16, spindelgång, slät boett av silver, stämplad N (1771), DMP (Jacob Kock, 1737-1805), Stockholm, diameter 62 mm
Urtavlan med obetydliga skador, obetydliga bucklor
168937
2013-04-20