Herrfickur Johan Lindqvist

Herrfickur Johan Lindqvist
Herrfickur Johan Lindqvist
Herrfickur Johan Lindqvist
Herrfickur Johan Lindqvist
Herrfickur Johan Lindqvist
Herrfickur Johan Lindqvist

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LINDQVIST, J (Johan L., död 1779), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 617, genombruten oroklove med dubbelmonogram GG III under krona, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60 och datumvisning 1-31, slät boett av guld 18 k stämplad U (1778), PS (Peter Strömqvist, verksam 1765-81, Stockholm), diameter 54 mm

Urtavlan med nagg

169156

2013-04-20