Herrfickur Johan Lindqvist
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LINDQVIST, J (Johan L., död 1779), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 617, genombruten oroklove med dubbelmonogram GG III under krona, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60 och datumvisning 1-31, slät boett av guld 18 k stämplad U (1778), PS (Peter Strömqvist, verksam 1765-81, Stockholm), diameter 54 mm
Urtavlan med nagg
169156
2013-04-20