Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-tal, Kangxis märke, dekor i underglasyrblått, motiv med drakar jagande den flammande pärlan, höjd 36 cm
Mynningen och hänkel med lagning, glasyrlagning samt litet glasyrbortfall, fotringsnagg
169532
2013-02-14