Pilgrimsflaska Kina 1800-tal

Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Pilgrimsflaska Kina 1800-tal

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-tal, Kangxis märke, dekor i underglasyrblått, motiv med drakar jagande den flammande pärlan, höjd 36 cm

Mynningen och hänkel med lagning, glasyrlagning samt litet glasyrbortfall, fotringsnagg

169532

2013-02-14