Dansk officerssabel
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, dansk, omkring 1800, för officer, böjd eneggad klinga med skålslipning, blånerad och med förgylld dekor av danska riksvapnet, troféknippe, bygelfäste i mässing med lejonkappa, kavel i ebenholts, längd 85 cm
Slitage
171559
2013-04-25