Dansk officerssabel

Dansk officerssabel
Dansk officerssabel
Dansk officerssabel
Dansk officerssabel
Dansk officerssabel
Dansk officerssabel

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SABEL, dansk, omkring 1800, för officer, böjd eneggad klinga med skålslipning, blånerad och med förgylld dekor av danska riksvapnet, troféknippe, bygelfäste i mässing med lejonkappa, kavel i ebenholts, längd 85 cm

Slitage

171559

2013-04-25