Handling undertecknad Magnus Gabriel de la Gardie

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DE LA GARDIE, MAGNUS GABRIEL (1622-1686), rikskansler 1660-1680, därefter riksdrots, generalguvernör i Livland, medlem av Karl XI:s förmyndarregering.
Egenhändigt undertecknad skrivelse, daterad Jacobsdahl 20 december 1662, omfattande 1 s. i folio.
Proveniens: Svante Hedin (1928-2011), fotograf, författare och Gotlandskännare.

172434

2013-04-22