Josephus Judiska historia

Josephus Judiska historia
Josephus Judiska historia
Josephus Judiska historia
Josephus Judiska historia

Klubbat för:

4 200 SEK

2 000 SEK

JUDAICA. (3). JOSEPHUS, FLAVIUS. Judiske historia, utaf Arnolds d´Andilli fransyska uttolckning på swenska öfwersatt. I-VI. Stockholm (Henrich Keysers enka. Pet. Momma) 1713-52.
Liten 4:o. (40), (1)-382, (8), (3), 4-472, (12), (3), 4-386, (36, sista blanka bladet saknas), (15), 8-434, (9), (1 blank), (3), 4-532, (20), (8), 1-316, (12), (1)-159, (1 blank) s.
Något nötta bruna samtida skbd, guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, småskador i nedre kant. Nötta titeletiketter. Enstaka marginallagningar. Enstaka brunfläckar. 3 vol.
Första svenska upplagan, översatt av Maria Gustava Gyllenstierna (1672-1737), baserad på Robert Arnaud d´Andilly´s franska översättning.
Med de ibland förekommande tilläggen i d. VI.

172875

2013-04-22