Kärl lera Kina

Kärl lera Kina
Kärl lera Kina
Kärl lera Kina
Kärl lera Kina

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LERKÄRL, "Yueyao" med hänklar, täckt med en grön-grå glasyr, västra Jin dynastin (265-317 e.Kr.), diameter 11,5 cm

PROVENIENS: Dr Gustaf Hilleström samlingen

Slitage, hack i botten

173038

2013-03-05