Olle Nyman emalj

Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj
Olle Nyman emalj

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NYMAN, Olle (1909-1999): Flora, signerad O Nyman, med dedikation "Sedan gammalt ett tack till vännen Erland (Konstnären och professorn Erland Melanton 1916-1968) med tanke på "Gustavsbergskursen" från emalj, 60x50 cm, häfte medföljer
PROVENIENS: Konstnärinnan och textilaren Kaisa Melanton (1920-2012)

174228

2013-03-15