Axel Fridell torrnål
2013-03-15
174324
| Klubbat belopp | 550 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
FRIDELL, Axel (1894-1935): Professor Hans Christian Jacobaeus, 1929, signerad och daterad i plåten, torrnål, 24x18 cm, litteratur: Asplund 247, Haskel 289 II/II état
Jacobaeus (1879-1937) Profesor på Karolinska institutet och medlem av Nobelkommitén