Byrå stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), fanerad i olika träslag bl a jakaranda, brännförgyllda beslag, marmorskiva märkt med rödkrita Malmsten (Gregorius Ludvigsson M., möbelhandlare i Stockholm 1759-65), höjd 85, 120x62 cm
Fanérskador, sprickor, senare nyckel finns
174708
2013-03-21