Nakterhus med kompass
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
NAKTERHUS, 1900-talets första del, mässing, för el-belysning, monterat på ekpiedestal med kompensatorer, kardanskt upphängd vätskekompass, nakterhuset och kompassen märkta Cooke, Hull, total höjd 140 cm, kompassens diameter 24,5 cm
Obetydliga skador
175113
2013-03-23