Herrfickur signerat Johan Wideman Holmiae
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WIDEMAN, Johan (d. 1717), Stockholm, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk, genombruten oroklove med graverad dekor, spindelgång, silverurtavla med romerska siffror, månfas, datum, slät innerboett av silver, ytterboett klädd med sköldpadd, ytterboettens diameter 57 mm
PROVENIENS: Ludvig Cronsioe (1726-89), fader till Lantrådet Cornelius Cronsioe, adlad Sjöcrona (enligt medföljande lapp)
Fungerar ej, skador, delar lösa/saknas
175545
2013-04-20