Eskil Nordell oljemålningar

Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar
Eskil Nordell oljemålningar

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NORDELL, Eskil (1921-2001): (3), "Vintersol", " Vårkväll" samt kvällsflanörer, signerade Nordell, olja på pannå, 22x17, 30x24, 30x20 cm
Bildkonstnär, tecknare, grafiker, född 1921 i Boxholm. Han har utbildat sig på egen hand och under resor i Danmark, Norge, Italien och Frankrike. Han har arbetat med ett spontant, livfullt berättande måleri.
Representerad: muséerna i Norrköping, Linköping och Kalmar

176076

2013-03-29