Eskil Nordell oljemålning

Eskil Nordell oljemålning
Eskil Nordell oljemålning
Eskil Nordell oljemålning
Eskil Nordell oljemålning

Klubbat för:

2 400 SEK

1 200 SEK

NORDELL, Eskil (1921-2001): "Blomsterkärran", signerad Nordell, olja på pannå, 40x61 cm
Bildkonstnär, tecknare, grafiker, född 1921 i Boxholm. Han har utbildat sig på egen hand och under resor i Danmark, Norge, Italien och Frankrike. Han har arbetat med ett spontant, livfullt berättande måleri.
Representerad: muséerna i Norrköping, Linköping och Kalmar

176091

2013-03-29