Eskil Nordell oljemålning
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
NORDELL, Eskil (1921-2001): "Parisnatt II", signerad Nordell, olja på pannå, 73x60 cm
Bildkonstnär, tecknare, grafiker, född 1921 i Boxholm. Han har utbildat sig på egen hand och under resor i Danmark, Norge, Italien och Frankrike. Han har arbetat med ett spontant, livfullt berättande måleri.
Representerad: muséerna i Norrköping, Linköping och Kalmar
176095
2013-03-29