Himmelsglob

Himmelsglob
Himmelsglob
Himmelsglob
Himmelsglob
Himmelsglob
Himmelsglob
Himmelsglob
Himmelsglob

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

DR. K. H. SOHLBERGS HIMMELSGLOB AF GLAS, omkring 1880-tal, sannolikt tillverkad av G. H. Lyth, Stockholm, mässingsställ, diameter 25, total höjd 56 cm
HISTORIK: Sohlbergs himmelsglob tillverkades i två olika modeller främst för undervisning och forskning. Den första varianten tillverkades av Öller & Co omkring 1880 i endast 50 exemplar och ställdes ut på den geografiska kongressen i Bern 1891. Den andra, som tillverkades av Lyth, blev prisbelönt med guldmedalj i S:t Louis 1905.

Smärre skador

176905

2013-03-29