Otto Hesselbom oljemålning

Otto Hesselbom oljemålning
Otto Hesselbom oljemålning
Otto Hesselbom oljemålning
Otto Hesselbom oljemålning
Otto Hesselbom oljemålning
Otto Hesselbom oljemålning

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

HESSELBOM, Otto (1848-1913): "Näsbyn, Kalix", signerad och daterad O. Hesselbom -92 eller -93, olja på duk, 52x79 cm,
LITTERATUR: ""Ars longa, vita brevis. Konsten är lång, livet kort. Otto Hesselbom 1848-1913" Peter Lidman & Tommy Löfgren, avbildad på sidan 141: "Från ön Lill-Fisket i Kalix älv mot Näsbyn på Kalixsidan. Från vänster gården Udden med ångbåtsbrygga, där en hjulångare och en knubbkista ligger förtöjda. Till höger därmom Bergboms stora vita herrgård, delägare av Båtskärsnäs sågverk. Nästa vita hus var barnhemmet. Röda huset till höger var komministerbostad. Stora röda var gästgivargård, kallad "Hedströmska gården". Det gula huset längs till höger var disponentbostad för ett trävarubolag."

Utgiven i samband med Otto Hesselbomutställningen på Dalslands Museum 2 okt 1999-9 jan 2000.

Krackeleringar, smärre färgbortfall

178225

2013-04-09