Bellman med Gösta Krilands originallitografier m.m
2013-04-22
178341
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
BELLMAN, CARL MICHAEL. (6). Fredmans epistlar i urval. 1966.
4:o. 6 sign. originallitografier Gösta Kriland (alla, lösa).
Originallinneband. Uppl. tr. i 300 nr. ex., detta nr 3. Med flera. 5 vol.
Med flera omfattar: Bellman: Fredmans epistlar. Ill. Y. Berg (1953), Bellman: Fredmans epistar + Fredmans sånger. + musik. Ill Y. Berg (1918), Dahlström: Taflor till Fredmans epistlar och sånger (1851-62).
Ur Clas Otto Rubens bibliotek.