Bellman med Gösta Krilands originallitografier m.m

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BELLMAN, CARL MICHAEL. (6). Fredmans epistlar i urval. 1966.
4:o. 6 sign. originallitografier Gösta Kriland (alla, lösa).
Originallinneband. Uppl. tr. i 300 nr. ex., detta nr 3. Med flera. 5 vol.

Med flera omfattar: Bellman: Fredmans epistlar. Ill. Y. Berg (1953), Bellman: Fredmans epistar + Fredmans sånger. + musik. Ill Y. Berg (1918), Dahlström: Taflor till Fredmans epistlar och sånger (1851-62).
Ur Clas Otto Rubens bibliotek.

178341

2013-04-22