Bellman som religiös författare, Zions högtid
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 200 SEK
BELLMAN, CARL MICHAEL. Zions högtid. Första häftet (allt som utkom). Stockholm (Joh. Christoph. Holmberg) 1787.
8:o. (4, smutstitelbladet saknas), (3), 4-14, 17-53, (3, blanka sidor) s.
Senare (sent 1800-tal) marmorerat mörkbrunt hfrbd, rikt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind o. röd titeletikett, nederst liten oval pappersetikett med siffran 62, röda snitt. De olika dikterna numrerade för hand 1-25. Ou.
Bladet med sidorna 15-16 som vanligt urtaget, då texten på detta och det intilliggande bladet genom ett misstag dubbelsattes på tryckeriet. Boken började tryckas redan 1786, men kom inte ut i handeln förrän i början av 1788, på grund av Stockholms konsistoriums tveksamhet.
Proveniens: Den kände vinhandlaren o. boksamlaren Ludvig Kahn (1861-1940).
Ur Clas Otto Rubens bibliotek.
178350
2013-04-22