Dahlgren Mollbergs epistlar 1819-20

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 200 SEK

DAHLGREN, C. F. Mollbergs epistlar. (Första) - andra häftet. Stockholm (Johan Imnelius- Elméns och Granbergs tryckeri) 1819-20.
8:o. (2), (1)-42, (2), (1)-88 s.
Senare (sent 1800-tal) marmorerat mörkbrunt hfrbd, rikt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind o. röd titeletikett, nederst liten oval pappersetikett med siffran 61, röda snitt. Delvis brunfläckad, häfte 2 hårdare. Ovanlig. Ou.

Med denna skrift fick Carl Fredrik Dahlgren (1791-1844) sitt genombrott som författare.
Häfte 2 med undertiteln: "Djurgården den första maji. En Camera Optica uti Nio taflor".
Häfte 1 utspelar sig på Haga, Brunnsviken o. Drottningholm.
Proveniens: Den kände vinhandlaren o. boksamlaren Ludvig Kahn (1861-1940).
Ur Clas Otto Rubens bibliotek.

178351

2013-04-22