Bellman som översättare

Bellman som översättare
Bellman som översättare

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 200 SEK

BELLMAN. GELLERT, C. F. Fabler. Översättning C. M. Bellman. I (allt som utkom). Stockholm (And. Zetterberg) 1793.
8:o. (8), (1)-144 s. Graverat front. porträtt J. F. Martin efter L. Masreliez, 1 graverad plansch J. F. Martin efter L. Masreliez (alla), 4 sidor graverad musik.
Senare (sent 1800-tal) marmorerat mörkbrunt hfrbd, rikt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind o. röd titeletikett, nederst liten oval pappersetikett med siffran 58, röda snitt. Sista bladet med liten bläckfläck i marginalen. Tillskrift på titelbladet.

Allt som utkom. Översatt av C. M. Bellman, vilken även skrivit en kort dikt "Till konungen", och ett förord.
Proveniens: Den kände vinhandlaren o. boksamlaren Ludvig Kahn (1861-1940).
Ur Clas Otto Rubens bibliotek.

178353

2013-04-22