Kexéls Bellmansparafras
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 200 SEK
(KEXEL, O.). Bacchi hand-bibliotheque, eller nya tidsfördrif på gäldstufvan. I-IV. Stockholm (J. Chr. Holmberg) 1798, 96, 93, 86.
8:o. (2), (1)-38, (4), (1)-32, (5), 6-36, (2), (3, titelbladet saknas som ofta), 4-48 s. 1 graverad vignett, 1 utvikbar graverad plansch, 11 sidor graverad musik (ej komplett).
Senare (sent 1800-tal) marmorerat mörkbrunt hfrbd, rikt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind o. röd titeletikett, nederst liten oval pappersetikett med siffran 57, röda snitt. Enstaka fläckar.
D. I-III 2 uppl., d. IV ou.
Proveniens: Den kände vinhandlaren o. boksamlaren Ludvig Kahn (1861-1940).
Ur Clas Otto Rubens bibliotek.
178355
2013-04-22