Buddha förgylld brons 1600-tal Tibet

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

FIGURIN, förgylld brons, Tibet, troligtvis 1600-tal, föreställande Buddha-Akshobhya på dubbel lotustron med vajra framför sig, spår av bemålning, höjd 11,5 cm

Slitage, skador, bottenplattan saknas

178657

2013-04-07