Svensk officerssabel

Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel
Svensk officerssabel

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

SABEL, svensk,1830-tal, för artilleriofficer, klinga med graverad och förgylld dekor av troféer, unionsstandar, Carl XIV Johans och kronsprins Oscars namnchiffer, meanderslinga närmast fästet, förgyllt mässingsfäste dekorerat med troféknippen, plymförsedd hjälm, Medusahuvud mm, kavel av skuren ebenholts med silverpiquering, svart läderbalja med 3 förgyllda mässingsbeslag dekorerade med troféknippen, längd 92 cm

Någon korrosion mot spetsen, baljan kort

179270

2013-04-25