Svensk officerssabel
Klubbat för:
44 000 SEK
50 000 SEK
SABEL, svensk,1830-tal, för artilleriofficer, klinga med graverad och förgylld dekor av troféer, unionsstandar, Carl XIV Johans och kronsprins Oscars namnchiffer, meanderslinga närmast fästet, förgyllt mässingsfäste dekorerat med troféknippen, plymförsedd hjälm, Medusahuvud mm, kavel av skuren ebenholts med silverpiquering, svart läderbalja med 3 förgyllda mässingsbeslag dekorerade med troféknippen, längd 92 cm
Någon korrosion mot spetsen, baljan kort
179270
2013-04-25