Flintlåsstudsare
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FLINTLÅSSTUDSARE, svensk, signerad Meidinger, Stockholm (Johan Franz, 1720-69), oktagonal pipa märkt BI, kaliber ca 9 mm, signerat lås, helstock av valnöt med stålbeslag, kolvlåda, längd 130 cm
Stocklagningar och sprickor, slitage, en skruv i underbeslaget samt avtryckare för snälltryck saknas
179340
2013-04-25