Flintlåsstudsare

Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare
Flintlåsstudsare

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FLINTLÅSSTUDSARE, svensk, signerad Meidinger, Stockholm (Johan Franz, 1720-69), oktagonal pipa märkt BI, kaliber ca 9 mm, signerat lås, helstock av valnöt med stålbeslag, kolvlåda, längd 130 cm

Stocklagningar och sprickor, slitage, en skruv i underbeslaget samt avtryckare för snälltryck saknas

179340

2013-04-25