Herrfickur med sullygång
Klubbat för:
6 400 SEK
8 000 SEK
BEURLING, Per Henrik (1758-1806), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 1499, sullygång, slät boett av guld 18 k stämplad C3 (1809), IM (Isaac Malmborg, 1775-1824, Stockholm), diameter 54,5 mm
Uppdraget kärvar, urtavlan med smärre skador
179362
2013-04-20