Båtmodell av Hans Biärsjö

Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö
Båtmodell av Hans Biärsjö

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BÅTMODELL, Pettersonbåt M/Y Carla III, byggd på 1900-talets senare del av Hans Biärsjö (1913-2000), marinmålare och modellbyggare, Stockholm, signerad H. Biärsjö, bemålad i vitt, l. ö. a. 40 cm, med skulpterat hav i glasmonter
HISTORIK: Carla III byggdes 1917 på Bröderna Larssons Varv i Kristinehamn, beställd av dir. Carl A Eck, Partille

Smärre skador

180339

2013-04-19