Livin med alla planscher
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
(LIVIN, Z.). Kyrkostötoschopia Sæbyensis. Eller Eric Jonssons, kyrko-wäktares, bro-fogdes, samt orgel-trampares, lefwernes beskrifning. Första delen (allt som utkom). Norrköping (J. B. Blume) 1781.
Liten 4:o. (4), (1)-151, (1) s. 4 graverade planscher (alla).
Senare (1900-tal) halvpergament. (Bildstens bokbinderi Eksjö). Titelbladet förstärkt i inre marginal o. m. namnteckning. Sista bladet med lagningar o. mindre textförlust, s. 145-150 med lagningar o. förlust av ett par bokstäver. Delvis fuktfläckad i nedre marginal. Enstaka brunfläckar.
Mycket ovanlig, särskilt med alla fyra planscherna.
180483
2013-04-22