Byrå gustavianskt stockholmsarbete Hultsténs krets

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, Jonas Hultsténs krets, fanerad med valnöt, jakaranda, björk och mahogny, förgyllda beslag, utskjutande front, intarsiadekor av festoner, girlanger och blomsterkorgar i fält, höjd 90, 115x56 cm
PROVENIENS: Inköpt på H. Bukowskis Konsthandel, auktion 285, 7 september 1932, nr 171, för 1.210 kr

Skador, lagningar, kompletteringar

180758

2013-04-24