Byrå gustavianskt stockholmsarbete Hultsténs krets
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, Jonas Hultsténs krets, fanerad med valnöt, jakaranda, björk och mahogny, förgyllda beslag, utskjutande front, intarsiadekor av festoner, girlanger och blomsterkorgar i fält, höjd 90, 115x56 cm
PROVENIENS: Inköpt på H. Bukowskis Konsthandel, auktion 285, 7 september 1932, nr 171, för 1.210 kr
Skador, lagningar, kompletteringar
180758
2013-04-24