Flintlåsgevär

Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, signerat Wåhlberg Stockholm (1720-93, mästare 1763), kannelerad pipa med oktagonalt kammarstycke med mästarstämpel i guld, signerat och graverat lås, helstock med hornnäsa och graverade stålbeslag, längd 128 cm
PROVENIENS: Häringe slott

Stocklagningar

180945

2013-04-25