Flintlåsgevär
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, signerat Wåhlberg Stockholm (1720-93, mästare 1763), kannelerad pipa med oktagonalt kammarstycke med mästarstämpel i guld, signerat och graverat lås, helstock med hornnäsa och graverade stålbeslag, längd 128 cm
PROVENIENS: Häringe slott
Stocklagningar
180945
2013-04-25