Uppsatsskål med lock silver

Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver
Uppsatsskål med lock silver

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SOCKERSKÅL med lock, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1839, nyrokoko, rik dekor med motiv av bland annat rosor och druvor, svängda hänklar, lockknopp i form av fasan, fyrdelad fot, höjd 32 cm, total vikt ca 1030 g

Slitage, bucklor, fot med förstärkning i vitmetall undertill

181046

2013-04-22